Technologia przestrzenna wykorzystywane jest już od lat. Najpotrzebniejsza okazała się w medycynie – dzięki niej można zaprojektować wysokiej jakości implanty i protezy. Stosuje się ją podczas skomplikowanych operacji, a także do szczegółowych badań naukowych. Oczywiście druk 3D przydał się również w wielu innych dziedzinach; w architekturze, w designie, w modzie i wielu, wielu innych.  Dziś możemy cieszyć się jego wytworami w naszych wnętrzach. 

Zacznijmy od rzeczy wielkich

Drukarki 3D to sprzęty drukujące niemal wszystko. Niektóre są niezwykle precyzyjne i nadają się wyłącznie do tworzenia niewielkich przedmiotów, które muszą być bardzo dokładnie wykonane. Inne drukują ogromne przedmioty, a nawet całe domy i osiedla. Chińskie firmy budowlane biją już swoje rekordy szybkości budowania, a raczej „drukowania” domów. W fabrykach, bardzo duże drukarki 3D wykonują poszczególne części, które później przewożone są na miejsce budowy. Drukarki te są w stanie wydrukować nawet gotowe podłogi. Jest to rozwiązanie z ogromnym rozmachem, jednak – póki co – jeszcze nie osiągalne dla nas. My jednak możemy wykorzystywać tę technologię w inny sposób, nie mniej ciekawy…

Trójwymiarowa podłoga

Trójwymiarowa podłoga nie jest żartem. Już dziś może ją mieć każdy w swoim domu. Dość, że jest z efektem 3D, to w dodatku wykonana jest ze szkła – prezentuje się zatem naprawdę pięknie. Trójwymiarowe podłogi szklane są możliwe do osiągnięcia przez specjalny nadruk na szkle. Jeżeli nie chcemy mieć szklanej podłogi, możemy zdecydować się na polimer. Podłogi 3D tego typu odznaczają się bardzo wysoką odpornością na ścieranie, są bardzo higieniczne oraz uniemożliwiają rozwój pleśni w miejscach wilgotnych, np. w łazience. Efekt 3D można uzyskać również korzystając z trójwymiarowej posadzki. Dostępne są one w bogatej kolorystyce wzorników, dzięki czemu można dopasować je do każdego ze stylów; od klasycznego, poprzez nowoczesne i awangardowe.

Technologia przestrzenna w służbie architektury

Technologia przestrzenna to nie tylko rozwój samych drukarek czy możliwych dotworzenia za ich pomocą efektów, które można zastosować w swoich wnętrzach, ale to także rozwój specjalnego oprogramowania. Oprogramowanie to pomaga specjalistom, zwłaszcza architektom w tworzeniu projektów; domów, urządzeń, ale również podczas projektowania wnętrz. Osoby, które decydują się na fachową pomoc przy urządzaniu swoich domów, mogą być naprawdę zaskoczone  dokładnością tego typu programów. Po pierwsze, pozwalają one na dokładną wizualizację wnętrza już po wykonaniu remontu. Po drugie, dzięki rozbudowanej bazie produktów różnych sklepów, możemy sprawdzić jakie sprzęty będą pasowały w naszym wnętrzu, a także ile one kosztują! W programie można sporządzić dokładny kosztorys. Ponadto, na poczekaniu projektant może  zmienić kolory ścian, kolory i fakturę podług – to naprawdę wygodne rozwiązanie! Niektóre z programów 3D idealnie nadają się do projektowania podług.

Podłoga może być pomysłowa i nowoczesna. Zawsze jednak trzeba pamiętać, aby  w projekcie 3D zachować umiar i smak.