Czy warto decydować się na montaż odwodnień w domu? W jaki sposób możemy na tym zyskać? Czy w łazience sprawdzi się ich zastosowanie?

Utrzymanie kabin natryskowych czy też wanien w idealnej czystości jest dość czasochłonnym zadaniem. Dlatego innowacyjnym i wyjątkowo praktycznym jest zastosowanie odwodnienia liniowego. Prawidłowy montaż odwodnień gwarantuje bezawaryjne odprowadzanie wody. Jednak wówczas powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wykonanie posadzki. Czy faktycznie jest szczelna. Do tego konieczne wydaje się zatrudnienie profesjonalnego glazurnika. Fachowym okiem wskaże nam kilka cennych uwag. W takim pomieszczeniu jak łazienka nie można zaakceptować żadnych nierówności. Dokładność i precyzja są kluczowe. Kafelki powinny być zatem montowane ze spadkiem w kierunku odpływu. Czynność ta jest kluczowa, bowiem jej prawidłowe wykonanie niweluje ryzyko poślizgnięcia się, a także gwarantuje prawidłowy odpływ wody.

 

Czym właściwie jest odwodnienie liniowe…

Odpływy liniowe to doskonałe rozwiązanie aranżacyjne, bowiem odprowadzanie wody staje się dzięki nim praktycznie niewidoczne. Tym samym staje się wyjątkowo uniwersalne, bowiem do wykorzystania niemal w każdej łazience. Największe zalety tego rozwiązania to uniknięcie montażu brodzika. Najchętniej decydujemy się na model odpływu do zabudowy z płytką, dzięki której maksymalnie zasłania się ujście wody. Co więcej można go dostosować do całej aranżacji łazienki. Pierwszą i podstawową  zasadą okazuje się wybór miejsca na instalacje systemu odwodnienia. Wybieramy powierzchnię posadzki oraz przygotowujemy podejście kanalizacyjne. Wszystkie działania powinny być każdorazowo skonsultowane z glazurnikiem, który jasno określi nam sposób wykonania podłogi oraz doradzi, jaki wzór posadzki będzie najlepszy. Skuteczne odprowadzanie wody wiąże się również z zamontowaniem stosownych korytek, które powinny być jak najlepiej wyprofilowane. Wpust a dokładniej jego górna część musi znajdować się nieco poniżej posadzki, której montaż będzie ostatecznym etapem naszych prac. Po prawidłowym zamontowaniu wszystkich elementów odprowadzania wody można je zalać betonem. Tutaj także należy zachować precyzję, ponieważ powinna sięgać aż do kołnierza uszczelniającego. Wylewka powinna także zostać ułożona ze spadkiem we właściwym kierunku. Dzięki temu zyskujemy gwarancję bezpieczeństwa. Nikt z nas nie chce ryzykować wypadku czy też zalania mieszkania. Warto wszystkiego dopilnować. Ważnym elementem instalacji odwodnień jest także zaimpregnowanie posadzki oraz wpustu liniowego specjalnym preparatem przeciwwilgociowym. W momencie zakończenia działań uszczelniających i zabezpieczających możemy wkroczyć w etap układania glazury i wypełniania fug. Niezbędnym elementem tych prac jest także odpowiednia zaprawa odporna na wilgoć i pleśń. Pomocną wskazówką okazuje się zachowanie odstępu między płatkami a rynienką. Powstałą szczelinę powinno się dodatkowo zabezpieczyć silikonem. Spoiny wodoodporne będą najlepszym rozwiązaniem gwarantują bowiem szczelność a przy tym są wyjątkowo solidne.