Malowanie podłóg to bardzo stare rozwiązanie. Robiono to już w Stanach Zjednoczonych w wieku XVIII – jednak wtedy był to zwyczaj osób biednych, których nie stać było na piękne dywany, a więc malowali swoje podłogi na różne wzory. Dzisiaj malowanie podłóg jest niezwykle modne i wcale nie kojarzy się z brakiem funduszy – wręcz przeciwnie.

Malowanie odbywa się oczywiście za pomocą odpowiednich farb. Jednak nie to jest najważniejsze, a sposoby, w które są wykorzystywane. Niektóre pomieszczenia mają piątą ścianę, a jest nią – podłoga. Jest ona bowiem tak samo pomalowana jak ściany. Innym rozwiązaniem jest malowanie podłogi na biało Zabieg ten jest coraz bardziej popularny, a moda ta przybyła do nas ze Skandynawii. Jest to fenomenalny sposób na rozświetlenie całego mieszkania. Niektóre podłogi pomalowane są we wzory  – niekiedy bardzo odważne, dzięki czemu zmienia się charakter całego mieszkania. Malując podłogę w szachownice czy pasy można również powiększyć optycznie pomieszczenie. Dywan z farby również jest możliwy – malowidła takie uznawane sa już za sztukę, ale bardzo często, dywan taki, jest z daleka nie do odróżnienia.

W jakie sposób odbywa się malowanie? Podłogę należy najpierw oczyścić oraz zmatowić, jeżeli wcześniej był na niej jakikolwiek lakier, odpylić, a także odtłuścić. Na tak przygotowaną powierzchnię aplikuje się dekoracyjną emalię – to jakie wzory wymyślisz, zależy od Ciebie. Dostępna jest cala paleta barw takiej emalii.