Zakup działki to poważna inwestycja. Musi zostać bardzo dobrze przemyślana, gdyż w postawionym na niej domu spędzisz zapewne wiele lat swojego życia. Nie wystarczy jedynie wybrać okolicy – koniecznie należy dokładnie sprawdzić działkę, aby nie kupić takiej, która będzie sprawiała nam same problemy.

Plan miejscowy, uzbrojenie działki oraz stan prawny nieruchomości to absolutne minimum. Jednak, to oczywiście nie wszystko. Plan miejscowy to przede wszystkim zapoznanie się ze wszytymi dokumentami, które stwierdzają, jakie domy można budować w konkretnym miejscu – jaka powinna być minimalna odległość od ulicy, a także kąty nachylenia dachu. Stan prawny nieruchomości – określa jakie jest przeznaczanie terenu i czy działka na pewno jest budowlana. Co więcej warto sprawdzić również, czy właścicielem jest osoba, która działkę oferuje. Uzbrojenie działki również jest niezwykle ważne – należy sprawdzić u dostawców prądu oraz gazu, czy oferują usługi w tej okolicy.

Jeżeli chcesz, aby ustawienie domu było dobre, zastanów się również czy działka umożliwia wybudowanie go tak, aby ogród mógł być od południa, wjazd od północy, sypialnia od wschodu, a salon w zachodniej części. Takie działki są trudne do znalezienia – jeśli na taką trafisz, jesteś prawdziwym szczęściarzem. Odpowiednia odległość do drogi głównej, zagospodarowanie działek w okolicy, sąsiedztwo – bliższe i dalsze, odległość do sklepów oraz szkół to inne kwestie, które warto sprawdzić i przemyśleć. Bardzo ważne jest także sprawdzenie rodzaju gleby oraz gruntu. Dobrze by były nienośne oraz odpowiednie do odwodnienia.

Granica działki to kolejna sprawa. Nie patrz wyłącznie na mapę – obejdź działkę, sprawdź czy jest dobrze oznaczona. Dużą uwagę zwróć na miedze, które bardzo często nie pokrywają sie z tym co jest na mapach. Warto długo szukać działki, aby w końcu znaleźć tę najlepszą.