Nowoczesne wieżowce są imponujące. Jednak, aby zostały uznane za godne zauważenia, nie wystarczy jedynie, aby były bardzo wysokie. Ich jakość musi być idealna pod każdym względem; wykorzystane materiały, wyposażenie, wykończenie, a także współgranie z otoczeniem i wpasowanie go w otaczający krajobraz – wszystko to jest ważne. Nie jest to zadanie proste, ale jest kilka projektów, które warto zapamiętać.

Najbardziej uznane nowoczesne wieżowce zostały zaprojektowane przez słynnych europejskich architektów; Normana Fostera, Jeana Nouvela i Santiago Calatravy, a do wieżowców zaliczamy Hearst Tower w Nowym Jorku, Torre Agbar w Barcelonie oraz Turning Torso w Malmo.

Manhattan słynie z wysokich budowli. W 2006 roku stanął tam, bardzo sławny dzisiaj,  Hearst Tower. Bez wątpienia jest to budowla, która wyznaczyła nowe trendy w architekturze. Ma 182 piętra, a więc wcale nie jest wysoki. Zaskakuje jednak swoją smukłością, a także wykorzystaniem fasady, dzięki której budynek jest stabilny, ale też interesująco sie prezentuje. Co ważne, ten nowoczesny wieżowiec jest pewnym symbolem walki z terroryzmem. Po zamachach 11 września nie wierzono już w to, że ktokolwiek może podjąć się budowania wysokich budynków, które mogłyby zostać w przyszłości potraktowane jako obiekt zamachu. Budowniczy długo rozmyślali nad tym, jak poprawić bezpieczeństwo w tego typu budynkach, pewne bowiem było to, że nie da się wyeliminować zagrożenia całkiem. Hearst Tower to pierwsza budowla po 11 września z udoskonalonymi zabezpieczeniami.